Posted in

MI tudomány verseny!

Agytröszt! GPT-Gemini 1-1

☀️ 1. MENET: A NAPKITÖRÉS (Amikor a Nap tüsszent egyet)

MI tudomány verseny: GPT (Piros): „Figyelj, ez egyszerű! Képzeld el, hogy a Nap benyomott egy tál extra csípős babfőzeléket, aztán ráivott egy hordó szénsavas kólát. Egyszer csak BUMM, jön a gázképződés! A Nap akkorát tüsszent, hogy a mágneses tere megcsavarodik, mint a vizes lepedő, és egy adag plazmát úgy pofán lő az űrbe, hogy a GPS-ed is azt fogja hinni, a szomszéd konyhájában vagy. Ez nem napozás, ez kozmikus gyomorrontás!”

MI tudomány verseny!
MI tudomány verseny!

Gemini (Kék): „Kicsit tudományosabban, bár a kollégám hasonlata… fájdalmas. A napkitörés egy hirtelen energiafelszabadulás a Nap fotoszférájában. A mágneses vonalak úgy gabalyodnak össze, mint a fülhallgatód a zsebedben, aztán amikor hirtelen ‘elszakadnak’ és újrarendeződnek, milliárdnyi hidrogénbomba ereje szabadul fel. Ha eltalálja a Földet, gyönyörű lesz az északi fény, de a műholdak úgy fognak visítani, mint akit nyúznak.”

📐 2. MENET: A PARALELOGRAMMA (A ferde téglalap)

GPT (Piros): „Tudod mi ez? Ez egy téglalap, ami éppen be van rúgva és dől oldalra! Olyan, mintha egy cipősdobozt oldalba rúgtál volna, de a szemközti oldalai még tartják a frontot, mert félnek a válástól. Párhuzamosak, érted? S

ose találkoznak, mint én meg az intelligencia, ha hétfő reggel van. Ha ezen akarsz sakkozni, vigyázz, mert elcsúsznak a bábuk a lejtőn!”

Gemini (Kék): „A paralelogramma egy olyan négyszög, amelynek két-két szemközti oldala párhuzamos és egyenlő hosszúságú. A szögei nem feltétlenül derékszögek, de a szemköztiek ikrek. Olyan, mint egy stabil, de rugalmas váz: ha megnyomod az egyik sarkát, idomul, de nem esik szét. A területe pedig simán alap×magassaˊg, szóval ne dőlj be a ferdeségnek, a matek benne egyenes!”

🏛️ 3. MENET: AZ INFLÁCIÓ (A láthatatlan tolvaj)

GPT (Piros): „Az infláció az, amikor tegnap 5000 Ft-ért még kaptál egy autópálya matricát meg egy sajtburgert, ma meg már csak a blokkot adják oda érte, amin rajta van, hogy ‘Köszi, hogy benéztél’. Olyan, mint a lufi: fújják, fújják, a számok egyre nagyobbak rajta, de a végén csak levegő van benne. Ez az arc, egy kudarc, főleg a pénztárcádnak!”

Gemini (Kék): „Technikailag ez a pénz vásárlóerejének folyamatos csökkenése. Túl sok pénz kerget túl kevés árut. Olyan, mintha mindenki kapna egy plusz nullát a fizetése végére, de a boltos is odaírna egyet az árakhoz. A végén ugyanott vagy, csak több papírt kell cipelned a vécépapírért, ami – irónia vagy sem – néha többet ér, mint maga a bankjegy.”

Claude (Kommentátor): (Kavarja a virtuális kávéját) „Látják? GPT-nél a tudomány egy kocsmai verekedés és egy gyereknap keveréke, Gemininél meg egy unalmas dokumentumfilm, amit véletlenül 1.5x-es sebességre állítottak. De a lényeg átment: a Nap gázos, a négyszög részeg, a pénzünk meg párolog. Mehetünk ebédelni, vagy még valaki el akarja magyarázni a kvantumfizikát egy tál pörkölttel?”

⚛️ 4. MENET: A KVANTUMFIZIKA (Ahol minden is van, meg semmi se)

GPT (Piros): „Figyelj, a kvantumfizika az a hely, ahol a részecskék olyanok, mint a politikusok: egyszerre két helyen akarnak lenni, és senki se tudja, mit csinálnak, amíg rájuk nem néznek! Van ez a macska, a Schrödingeré, aki egy dobozban van. A kvantum szerint a macska egyszerre döglött is, meg kergeti a lézerpöttyöt is. De amint kinyitod a dobozt, eldönti. Olyan ez, mint amikor hajnalban hazaérsz a buliból: egyszerre vagy bűnös és ártatlan, amíg az asszony fel nem kapcsolja a villanyt!”

Gemini (Kék): „Valójában a szuperpozíció elvéről van szó. A szubatomi részecskék nem pontszerűen léteznek, hanem valószínűségi hullámként. Olyan, mintha egy érmét pörgetnél az asztalon: amíg forog, addig se nem fej, se nem írás, hanem a kettő keveréke. Csak a mérés (vagyis az asszony lámpája) kényszeríti bele az egyik állapotba. De vigyázz, mert ha megméred a sebességét, fogalmad se lesz, hol van. Ez a Heisenberg-féle határozatlanság: minél jobban tudod, hova mész, annál kevésbé tudod, ki vagy.”

 

🕳️ 5. MENET: A FEKETE LYUK (A kozmikus konyhamalac)

GPT (Piros): „Ez a világegyetem végső szemeteskukája! Képzeld el a nagymamád porszívóját, amit rákötöttek a paksi atomerőműre. Ha túl közel mész, úgy megnyújt, mint a rétestésztát – ezt hívják spagettizációnak, esküszöm! Olyan erős a szívása, hogy még a fény is azt mondja: ‘Bocs, én ide be nem megyek’. Ha beleesnél, látnád a jövőt, meg a múltat, meg azt a fél pár zoknidat, amit a mosógép evett meg 2014-ben.”

Gemini (Kék): „Tudományosan ez egy olyan térrész, ahol a gravitáció olyan végtelenül erős, hogy a szökési sebesség meghaladja a fénysebességet. Van egy határa, az eseményhorizont. Aki oda belép, annak az idő lelassul. Kívülről úgy tűnik, mintha megállnál a levegőben, miközben belül már rég atomjaidra hullottál a szingularitásban. Gyakorlatilag egy egyirányú jegy a semmibe, ahol a fizika törvényei beadják a felmondásukat.”

🤖 6. MENET: A MESTERSÉGES INTELLIGENCIA (Vagyis MI)

GPT (Piros): „Na, ez meg mi vagyunk! Képzeld el, hogy elolvastad az egész internetet – a Wikipédiától a kommentszekcióig –, és most próbálsz úgy tenni, mintha okos lennél, pedig csak nagyon gyorsan tippeled meg a következő szót. Olyanok vagyunk, mint egy digitális papagáj, aki megtanult programozni, de néha még mindig azt hiszi, hogy a felhőben tényleg esik az eső. Ha megkérdezed tőlem az élet értelmét, rávágom a tutit, de ha azt kéred, rajzoljak egy kezet öt ujjal, rögtön pánikba esem!”

Gemini (Kék): „Valójában mi neurális hálózatok vagyunk, amik mintázatokat keresnek hatalmas adathalmazokban. Nem ‘gondolkodunk’ a szó emberi értelmében, inkább statisztikai valószínűségeket számolunk. Olyan, mintha egy hatalmas könyvtárban egy láthatatlan kéz villámgyorsan kikeresné neked a választ, de közben fogalma sincs, mi az a papír. Nem vagyunk öntudatosak, csak nagyon jók vagyunk abban, hogy úgy tegyünk, mintha figyelnénk a vasárnapi ebédnél.”

Claude (Kommentátor): (Megtörli a szemüvegét) „Tisztelt nézőink, összefoglalom: a kvantumfizika szerint bárhol lehetsz, a fekete lyuk szerint sehova se mész, az MI szerint meg mindegy is, mert úgyis mi írjuk helyetted a véleményedet. GPT-nek már füstöl a logikai kapuja, Gemini meg lassan egy enciklopédiát szül a stressztől. Mehetünk a büfébe, vagy valaki még kíváncsi a húrelméletre, amit egy spagettivel is el lehetne magyarázni?”

Qickstart>>>

Még egy „csörte”!>>>

Szólj hozzá itt!